Hodowla karpia

karp

 

Karp

-gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych. Hodowany i poławiany na dużą skalę jako ryba konsumpcyjna. Żyje w głębokich rzekach, starorzeczach, odnogach lub rozlewiskach. Liczne odmiany hodowlane , są rozpowszechnione zarówno w hodowli, jak i wodach otwartych na całym niemal świecie. Karp przez wędkarzy uważany jest za rybę waleczną i przebiegłą.

Żywi się larwami owadów, mięczakami, skorupiakami, glonami oraz innymi organizmami zwierzęcymi i roślinami. Aktywny przeważnie wieczorem i w nocy, pokarm pobiera z dna.

 

Niektóre odmiany hodowlane karpia:

  • lustrzeń, karp królewski dawniej karp galicyjski odmiana wyhodowana w Polsce,
  • karp pełno-łuski,
  • karp bezłuski–golec,
  • karp koi.

W Polsce w okresie powojennym został uznany za jedno z podstawowych dań wigilijnych, głównie ze względu na najniższą cenę i łatwość hodowli, która skłoniła ówczesne władze państwowe do jego masowej hodowli na potrzeby świąteczne.
Dlatego też zachęcamy Państwa do składania zamówień świątecznych na karpia w galarecie, karpia smażonego i inne potrawy…

 

WARTOŚCI POKARMOWE MIĘSA KARPI

Mięso karpi należy do najwartościowszych pokarmów. Białko mięsa karpi jest strawne w 97%. Tusza karpia zawiera około 10% tłuszczu – jest to najwartościowszy składnik mięsa karpi. Zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy „ omega 3” – jest udowodnione naukowo- posiadają właściwości anty-rakowe. Zapobiegają np. u kobiet po czterdziestce powstawaniu nowotworów piersi. Tłuszcz karpia ma również właściwości przeciw miażdżycowe. Reasumując- korzyści ze stawowej hodowli karpi w Polsce są ogromne. Wynika to zarówno ze względów produkcji najwyższej jakości pokarmu jak i korzystnego wpływu na środowisko. Stawy powinny być pod troskliwą opieką zarówno Organów Państwa jak i całego społeczeństwa. Jest to jednak na chwilę obecną niestety, jedynie postulat ze strefy pobożnych życzeń rybaków.